clock menu more-arrow no yes

Filed under:

European Hockey Games: Sept. 24-26

New, 3 comments

I'm having a bit of an adventurous weekend, dedicated to the pursuit of rock.  To tide you over, here's a list of games that will be occuring this weekend over in Europe.  Again, you're way more likely to be able to watch a KHL game online than anything else, but this thread is open to any of the action, including the Group A stage of the Continental Cup.  I've also found it relatively easy to find broadcasts out of Austria if you're so inclined, though I'm not focusing too much on that league.

Friday, Sept. 24

SM-Liiga Fi_medium

  1. HPK (Hameenlinna) vs. Tappara (Tampere)

NLA Ch_medium

  1. Kloten Flyers (Zürich) vs. Fribourg-Gottéron
  2. HC Davos vs. ZSC Lions (Zürich)
  3. EHC Biel vs. EV Zug
  4. Genève-Servette vs. SC Bern
  5. SCL Tigers (Langnau) vs. Rapperswil-Jona Lakers
  6. Ambri-Piotta vs. HC Lugano

Tipsport Extraliga Cz_medium

  1. HC Océlari Trinec vs. HC Vagnerplast Kladno
  2. PSG Zlín vs. HC Kometa Brno
  3. HC Benzina Litvínov vs. HC Eaton Pardubice
  4. HC Mountfield vs. BK Mladá Boleslav
  5. HC Energie Karlovy Vary vs. HC Víktovice Steel
  6. HC Plzen 1929 vs. Bílí Tygri Liberec

Slovnaft Extraliga Sk_medium

  1. HC 05 Banská Bystrica vs. HK Poprad
  2. HC Slovan Bratislava vs. HK 36 Skalica
  3. HC Kosice vs. HK Dukla Trencín
  4. MsHK Zilina vs. MHC Martin
  5. HK Ardo Nitra vs. HKm Zvolen

Deutsche Eishockey Liga De_medium

  1. Iserlohn Roosters vs. DEG Metro Stars (Dusseldörf)
  2. Krefeld Pinguine vs. Thomas Sabo Ice Tigers (Nuremberg)
  3. Grizzly Adams Wolfsburg vs. Eisbären Berlin
  4. Straubing Tigers vs. Alder Mannheim
  5. EHC München vs. Kölner Haie
  6. Hamburg Freezers vs. Augsburger Panther

IIHF Continental Cup, Group A, from Joca, Spain Es_medium Europeanunion_medium

  1. Energija Elektrenai (LTU) vs. Ankara University SK (TUR)
  2. CH Jaca (ESP) vs. Bat Yam HC (ISR)

Saturday and Sunday schedules after the jump.

Saturday, September 25

KHL Ru_medium Lv_medium By_medium

  1. Metallurg Magnitogorsk vs. Metallurg Novokuznetsk
  2. Salava Yulaev Ufa vs. Amur Khabavorsk
  3. Traktor Chelyabinsk vs. Sibir Novosibirsk
  4. Vityaz Chekhov vs. Barys Astana
  5. UHC Dynamo Moscow vs. Avangard Omsk
  6. CSKA Moscow vs. HC Neftekhimik Nizhnekamsk
  7. Dynamo Minsk vs. Avtomobilist Yekaterinburg
  8. Dinamo Riga vs. SKA St. Petersburg

Elitserien Se_medium

  1. Södertälje vs. Timrå
  2. Linköping vs. MODO (Örnsköldsvik)
  3. Frölunda vs. Brynäs
  4. Luleå vs. HV71 (Jönköping)
  5. Färjestad vs. AIK (Stockholm)
  6. Djurgården (Stockholm) vs. Skellefteå

SM-Liiga

  1. Blues (Espoo) vs. Kärpät (Oulu)
  2. KalPa (Kuopio) vs. SaiPa (Lappeenranta)
  3. Lukko (Rauma) vs. Pelicans (Lahti)
  4. Tappara (Tampere) vs. HIFK (Helsinki)
  5. TPS (Turku) vs. Jokerit (Helsinki)
  6. Ässät (Pori) vs. Ilves (Tampere)

NLA

  1. Fribourg-Gottéron vs. HC Davos
  2. SC Bern vs. EHC Biel
  3. HC Lugano vs. Kloten Flyers
  4. Lakers vs. SCL Tigers
  5. ZSC Lions vs. Genève-Servette
  6. EV Zug vs. Ambri-Piotta

IIHF Continental Cup, Group A; Jaca, Spain

  1. Bat Yam HC vs. Energija Elektrenai
  2. Ankara University SK vs. CH Jaca

Sunday, September 26

KHL

  1. Atlant Moscow Oblast vs. Spartak Moscow
  2. Severstal Cherepovets vs. Lokomotiv Yaroslavl

Tipsport Extraliga

  1. HC Plzen 1929 vs. HC Benzina Litvínov
  2. Bílí Tygri Liberec vs. HC Eaton Pardubice
  3. HC Kometa Brno vs. HC Energie Karlovy Vary
  4. HC Ocelari Trinec vs. HC Sparta Praha
  5. HC Vagnerplast Kladno vs. HC Mountfield
  6. BK Mladá Boleslav vs. PSG Zlín
  7. HC Slavia Praha vs. HC Vítkovice Steel

Slovnaft Extraliga

  1. HK Poprad vs. HKm Zvolen
  2. MHC Martin vs. HK Ardo Nitra
  3. HC Dukla Trencin vs. MsHK Zilina
  4. HK 36 Skalicia vs. HC Kosice
  5. HC 05 Banská Bystrica vs. HC Slovan Bratislava

DEL

  1. Eisbären Berlin vs. DEG Metro Stars
  2. Kölner Haie vs. Iserlohn Roosters
  3. Hannover Scorpions vs. EHC München
  4. Thomas Sabo Ice Tigers vs. Augsburger Panther
  5. Alder Mannheim vs. Krefeld Pinguine

IIHF Continental Cup, Group A; Joca, Spain

  1. Ankara University SK vs. Bat Yam HC
  2. CH Jaca vs. Energija Elektrenai

As I said, chime in with any games you find and comment.  I'll hopefully have some reviews up on Sunday afternoon to evening.